Aktualności

Krótka historia grzanego wina

Krótka historia grzanego wina

Starożytne korzenie grzanego wina

Dzięki pracy historyków i archeologów wiemy, że grzane wino pito już w starożytnym Rzymie. Dawne przepisy nie różniły się znacznie od współczesnych: wino doprawiano miodem, przyprawami korzennymi, czasem także trawą cytrynową, liściem laurowym lub – w wyższych sferach – kosztownym olejkiem różanym. Tak przygotowane wino spożywano tradycyjnie podczas obchodów rzymskiego święta Niezwyciężonego Słońca, zaadaptowanego później przez chrześcijan jako Boże Narodzenie. Bardzo możliwe, że wraz z datą przejęto także zwyczaj picia grzańca.

Europejskie grzańce dawniej i dziś

W średniowieczu grzane wino było trunkiem szlachty i zamożnych mieszczan. Wynikało to z niewielkiej dostępności, a więc i wysokich cen przypraw korzennych. Pierwsze zachowane receptury z tamtego okresu pochodzą z Francji i Hiszpanii. Napój nosił tam nazwę piment; ze względu na jego właściwości lecznicze – zalecano go przy problemach z trawieniem i przeziębieniach – od XIV w. nazywano go także hippocras, od imienia greckiego „ojca medycyny” – Hipokratesa. Średniowieczny grzaniec składał się z czerwonego wina doprawionego miodem, imbirem, cynamonem, goździkami, czasami pieprzem czy majerankiem; to właśnie z tej receptury wywodzi się bezpośrednio znane nam obecnie grzane wino.

Napój doskonale przyjął się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, krajach nordyckich – wszędzie tam, gdzie zima mocno daje się we znaki: gorący alkohol i przyprawy korzenne wspaniale rozgrzewają. W każdym obszarze kulturowym przyrządza się go nieco inaczej. Niemieckie i austriackie Glühwein słodzi się z reguły cukrem zamiast miodu. Tradycyjny w krajach skandynawskich, Finlandii i Estonii glögg wzbogaca się porcją wódki lub akvavitu, a gotowym napojem zalewa się wyporcjowane wcześniej do szklanek bakalie.

Grzane wino w pizzerii Margerita

W Polsce grzane wino pojawiło się najpierw w miastach hanzeatyckich. Przyrządzano je według receptury Glühwein, ale zamiast cukru często słodzono je miodem. Obecnie delektujemy się nim w każdym zakątku kraju; w sezonie zimowym nie może zabraknąć go także w Margericie. Bazą naszego wyjątkowego grzańca jest półsłodkie wino gruzińskie z gron szczepu Saperavi, uprawianego w dolinie Alazani w regionie Kakheti. Wino zachwyca głębokim, ciemnoczerwonym kolorem, a po podgrzaniu z dodatkiem pomarańczy, miodu, goździków i cynamonu nabiera pełnego, aksamitnego smaku.

Kubek grzanego wina, dobre towarzystwo i gościnna atmosfera Margerity – to niezawodna recepta na udany zimowy wieczór!

Czytaj podobne

Podaruj voucher prezentowy
Aktualności

Podaruj voucher prezentowy

Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? Podaruj najbliższym voucher do Margerity!

Lato pełne promocji
Promocje

Lato pełne promocji

Najlepszy plan na letni wieczór? Dobre towarzystwo, klimatyczne miejsce i pyszne jedzenie, na dodatek w promocyjnej cenie!

Margerita dla fanów roweru
Aktualności

Margerita dla fanów roweru

W Bielsku-Białej i okolicach nie brakuje malowniczych tras dla miłośników rowerowych wycieczek, a pizzeria Margerita to idealne miejsce na przystanek w podróży!

Margerita
Margerita Restaurant & Pizza
ul. Cechowa 8, 43-300 Bielsko-Biała
Godziny otwarcia
Poniedziałek: 12.00 - 20.00
Wtorek - Czwartek: 12.00 - 20.30
Piątek - Sobota 12.00 - 22.00
Niedziela: 12.00 - 20.00
© 2023 Margerita Restaurant & Pizza. All Rights Reserved.