Aktualności

Karnawał w Wenecji – perła włoskich tradycji

Karnawał w Wenecji – perła włoskich tradycji

Miłość do kultury i tradycji Włoch to jeden z głównych czynników, które skłoniły nas do otwarcia pizzerii Margerita i nieustannie inspirują nas do działania. Pragniemy dzielić się naszą pasją i przybliżać Wam zwyczaje rodem z Półwyspu Apenińskiego – nie tylko te kulinarne. Dziś przeniesiemy się do Wenecji i zdradzimy co nieco na temat tamtejszego słynnego karnawału.

Wenecki karnawał dawniej i dziś

Najstarsze zachowane źródła historyczne dotyczące weneckiego karnawału pochodzą ze średniowiecza; już wtedy noszono z tej okazji charakterystyczne maski, które do dziś stanowią symbol miasta. Tradycja przeżywała złote czasy między XVII i XVIII wiekiem; w okresie karnawałowym do Wenecji przybywano wówczas z całego świata. Niestety, wraz z przejęciem Republiki Weneckiej przez władze Austrii zabawy zakazano, a zwyczaj przeszedł do lamusa na kolejne kilkaset lat.

Na powrót karnawału trzeba było zaczekać aż do 1979 r., gdy krajowe władze zdecydowały o odbudowaniu dawnej tradycji. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę: popularność i frekwencja podczas weneckiego karnawału nigdy nie były wyższe. Chętnie uczestniczą w nim zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści.

Centrum miejskiego życia

Symbolicznym otwarciem karnawałowego festiwalu jest tzw. Lot Anioła (Il Volo dell’Angelo), wykonywany przez młodą mieszkankę miasta piastującą tytuł Angelo di Carnavale (wł. Anioł Karnawału). Dziewczyna ubrana w tradycyjny kostium zjeżdża na stalowych linach z dzwonnicy katedry św. Marka, nawiązując w ten sposób do kilkusetletniego zwyczaju karnawałowych pokazów akrobatycznych. Od tego momentu plac św. Marka i sąsiadujący z nim Piazzetta San Marco na kilkanaście dni zmieniają się w „największą salę balową Europy”, a czas upływa pod znakiem kolejnych parad, koncertów i spektakli artystycznych.

Od masek po gondole – karnawał wenecki w symbolach

Uczestnicy karnawału noszą bogato zdobione stroje z epoki. Kobiety stroją się w imponujące krynoliny, mężczyźni wkładają czarne peleryny i trójkątne kapelusze. Obowiązkowym elementem przebrań są bogato zdobione maski. Zwyczaj zasłaniania twarzy wykształcił się w średniowieczu, gdy wenecjanie żyli w zamkniętej, pełnej wzajemnych powiązań i huczącej od plotek społeczności. Podczas zabawy karnawałowej nie wiedziano, kto kryje się za maską, co zapewniało uczestnikom pewną dozę dyskrecji i prywatność. Dziś, gdy konwenanse nie stanowią już ograniczeń, maski weneckie są hołdem składanym tradycji i dodają kolorytu wydarzeniu.

Nie byłoby niepowtarzalnej atmosfery Wenecji bez sieci kanałów i pływających nimi gondoli. W okresie karnawału łodzie są jeszcze lepiej widoczne: gondolierzy oświetlają sobie drogę roziskrzonymi pochodniami. Do stałych punktów zabawy należą także pokazy sztucznych ogni oraz donośne bicie katedralnych dzwonów, które o północy ostatniego dnia karnawału obwieszczają jego zakończenie.

Tegoroczny karnawał w Wenecji przypada na dni 12 lutego-1 marca. Warto przenieść się wówczas do Italii choćby metaforycznie, na przykład za pośrednictwem zmysłu smaku: wieczór spędzony w Margericie przy pysznej pizzy i innych daniach kuchni włoskiej niezawodnie wprawi Was w uroczysty karnawałowy nastrój!

Czytaj podobne

Podaruj voucher prezentowy
Aktualności

Podaruj voucher prezentowy

Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? Podaruj najbliższym voucher do Margerity!

Lato pełne promocji
Promocje

Lato pełne promocji

Najlepszy plan na letni wieczór? Dobre towarzystwo, klimatyczne miejsce i pyszne jedzenie, na dodatek w promocyjnej cenie!

Margerita dla fanów roweru
Aktualności

Margerita dla fanów roweru

W Bielsku-Białej i okolicach nie brakuje malowniczych tras dla miłośników rowerowych wycieczek, a pizzeria Margerita to idealne miejsce na przystanek w podróży!

Margerita
Margerita Restaurant & Pizza
ul. Cechowa 8, 43-300 Bielsko-Biała
Godziny otwarcia
Poniedziałek: 12.00 - 20.00
Wtorek - Czwartek: 12.00 - 20.30
Piątek - Sobota 12.00 - 22.00
Niedziela: 12.00 - 20.00
© 2023 Margerita Restaurant & Pizza. All Rights Reserved.